Adet Düzensizliği Kadınları Şişmanlatıyor

Güzellik | 07 Ağustos 2011 12:36

Adet Düzensizliği Kadınları ŞişmanlatıyorAdet Düzensizliği Kadınları Şişmanlatıyor Haberi 2192 Kez Okundu.

Adet düzensizliği ve tüylenme ile kendini gösteren polikistik over sendromu, yumurtlama bozukluğu dışında insülin direncini de artırıyor.


Uzmanlar, polikistik over sendromunda şeker hastalığında olduğu gibi insülin etkisine karşı direnç geliştiğini belirterek, bu hastaların yüzde 40'ında gizli şeker, yüzde 8'inde de aşikar şeker bulunduğunu; polikistik over sendromlu her iki hastadan birinde şeker düzensizliği çıktığını ifade ediyor.

Kadınlarda adet düzensizliği ve tüylenmede artış gibi belirtilerle kendini gösteren “polikistik over sendromu”nun doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık karşılaşılan hormonal bozukluktur.
gebe kalamama şikayeti ile değişik merkezlere başvuran kadınların yaklaşık yüzde 50'sinde polikistik over sendromu bulunduğunu dile getirerek, polikistik over sendromunun yumurtlama bozukluğuna yol açtığı için gebe kalmayı engellediğine işaret etti.

Yumurtanın yeterince büyümemesi ve yumurtlamanın olmamasının gebelik oluşumunu olumsuz etkilediğini belirterek, “Kadınlarda yumurtlama hormonu progesterondur.

Ancak bu hastalarda sadece östrojen hormonu hakimdir. Böyle olunca da ihmal edilmiş vakalarda rahim iç tabakası kalınlaşır, bunun sonucunda da rahim içi kanseri riski artar” diye konuştu.

Adet Düzensizliği Kadınları Şişmanlatıyor Haberi 2192 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar

YORUM YAZIN