Bebeğinizi Kundağa Sarmayın

Anne ve Çocuk | 07 Ağustos 2011 10:21

Bebeğinizi Kundağa SarmayınBebeğinizi Kundağa Sarmayın Haberi 1888 Kez Okundu.

Kalça çıkığı önlenebilir yeter ki bebekleri kundaklamayın!


Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları, bebeklerde kalça çıkığının( GKD ) önlenebilir bir sakatlık olduğunu belirterek, “Bunun için halkımızın kundak kullanma ve bebekleri banyodan sonra baş aşağı sarkıtma gibi alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekir” dedi. Hiçbir tedavi yapılmadan sadece kundak uygulaması ve bebeklerin baş aşağı sarkıtılmasının ortadan kaldırılmasıyla hiç harcama yapmadan GKD li kalçalarının %90 ‘nın iyileşmesi mümkündür.

Kalça çıkığı (GKD ), bebek sakatlıkları arasında erken tanının en önemli olduğu sakatlıklardan biridir. Kalça çıkıklı (GKD ) bebek doğar doğmaz anlaşılabilir ve tanınabilir, doğumdan hemen sonra ultrasonografi yapılması tavsiye edilmez. En ideali bebek bir aylıkken ultrasonografi yapılarak, ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmesidir.

Bebeklerin doğar doğmaz kendi haline bırakıldığında kalçaları karnına doğru çekilmiş ve tam yana doğru açılmış ve dizleri bükük pozisyonda olduğunu ve bunun yeni doğan bir bebeğin doğal pozisyonu olduğunu belirten Doktorlar“Giydirildikten sonra da aynı pozisyonu korur. Geçen günler içinde doğal tekmeleme hareketleri ile bacaklar yavaş yavaş aşağıya doğru uzanmaya başlar ve birkaç ay içinde bacakların karna çekik pozisyonu bacakların uzun tutulma pozisyonuna doğru gevşer.

Bu aylarda bebekte kalça çıkığı tanısı konulduğunda bandajlarla ya da cihazlarla kalçayı tedavi etme pozisyonu da aynı pozisyondur. Araştırma amaçlı gerçekleştirilen bir uygulamada tüm yeni doğan bebeklere doğar doğmaz kalça ultrasonografisi yapılmış, kalçası çıkık olanlara bile hiçbir tedavi yapılmayıp bebekler kendi doğal haline bırakılmıştır. Bir ay sonra yeniden yapılan kontrollerde çıkık kalçaların yüzde 90’ının kendiliğinden iyileştiği görülmüştür.

Bebeğinizi Kundağa Sarmayın Haberi 1888 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar

YORUM YAZIN