Çikolatanın 13 önemli faydası

Sağlıklı Yaşam | 22 Aralık 2010 01:57

Çikolatanın 13 önemli faydasıÇikolatanın 13 önemli faydası Haberi 2425 Kez Okundu.

Çikolatayı sevmeyen yoktur.Çikolata mutlukuk vermesi ile bilinir ve genelde stresli anlarda yenir.Ama bunun yerine çikolatayı sadece stresli olduğumuz anlarda değil de hergün azar azar düzenli olarak tüketmeye ne dersiniz.


* Çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadelede faydalı. Kakao, kırmızı şaraba oranla iki; yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan madde içeriyor.
* Çikolata aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı. Bu da güçlü kemiklerin oluşmasını sağlıyor.
* Çikolata geçmişten günümüze özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak oldukça olumlu etkilere sahip. Çikolata kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfini salgılatıyor.
* Harvard Tıp Akademisi uzmanları, kakaonun yüksek tansiyonu düşürdüğüne dair bulgular elde ettiğini savunuyor.
* Güçlü dişleri sağlayan florid açısından da zengin olan çikolata, stresle mücadelede faydalı olan potasyumu da içeriyor.
* Bristol Üniversitesi doktorlarından Peter Barham, çikolatanın içinde bulunan bir maddenin uyarıcı etkisi bulunduğunu ve bunun da kişiye kendini iyi hissettirdiğini savunuyor.
* Çikolata büyük miktarda bakır da içeriyor. Bakır, vücudun demiri absorbe etmesine yardımcı oluyor. Bu da cilde, damarlara ve dokulara faydalı oluyor.
* Kaliforniya Üniversitesi uzmanları her gün az miktarlarda çikolata yemenin kanda pıhtılaşmayı önlediğini savunuyor. Bu da ani kalp krizlerinin önüne geçiyor.
* Diğer tatlılara oranla kan şekerini hızlı yükseltmiyor.
* Bağışıklık ve üreme sistemi için faydalı demir ve çinko çikolatada bolca var.
* Kahve içmek yerine çikolata yemek çok daha yararlı, çünkü çikolata kahveye oranla çok daha az kafein içeriyor.
* Çikolata diğer tatlılara oranla diş sağlığı açısından daha zararsızdır; çünkü sütlü çikolata yüksek miktarda protein, kalsiyum ve fosfat içerir. Bu maddeler de diş minesini koruyor.
* Çikolatadaki doymuş yağ oranı, kandaki kolesterol seviyesinin artmasına neden olmuyor.
* Çikolata aynı zamanda aşk etkisi yaratabiliyor. Çikolatanın afrodizyak etkiside bilinen bir gerçektir. çikolatayı yiyen insan daha kolay aşık oluyor .
* Çikolata aynı zamanda insanda tüketilmesi geren bir ihtiyaçtır. Beyinde serotonin salgılanmasını sağlar. Serotonin hormonu iştah, uyku düzeni, ruh hali gibi birçok fizyolojik ve duygusal durum üzerinde etkilidir. Serotonin düşüklüğü depresyona, fazlalığı ise anksiyete bozukluklarına neden olabilir.
en sağlıklı çikolata hangisi diye sorarsanız eğer Bitter Çikolata diyeceğim. Uzmanlarda bitter çikolata diyor. Şeker oranı düşük, kakao oranı yüksek ve katkı maddesi az.

Çikolatanın 13 önemli faydası Haberi 2425 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar

YORUM YAZIN