Çillenmenin en büyük düşmanı solaryum!

Sağlıklı Yaşam | 22 Aralık 2010 02:10

Çillenmenin en büyük düşmanı solaryum!Çillenmenin en büyük düşmanı solaryum! Haberi 1748 Kez Okundu.

Çilli teniniz mi var? Bu durumdan memnun değil misiniz? O halde ilk alacağınız önlem, güneşten korunmak veya solaryuma veda etmek!


Ciltte kahverengi benekler halinde görülen kızarıklıklarının adına çil deniyor. Güneşin etkisi ve genetik yatkınlıklarla ortaya çıkan çiller, kişilerin tercihlerine göre yok edilebiliyor. İlerleyen yaşlarda daha da belirgin ve düzenli sınırlı olan çiller, cilt uzmanları tarafından ikiyi ayrılıyor. Yüzde ve milimetrik boyutlarda çıkan çiller en zararsızları olarak değerlendiriliyor. Solar lentigo adı verilen, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıp ve kendiliğinden yok olmayanlar ise tedavi gerektiren çiller olarak tanımlanıyor.

Çil oluşumunu engellemek için, ilk olarak güneşten korunmanız gerekiyor. Güneşten koruyucu ürünler, güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülür ve 3 saatte bir mutlaka tekrarlanması gerekir. Kullanacağınız koruyucu kremin suya dayanıklı olması da çok önemli!

Denizden veya havuzdan çıktıktan sonra, üzerimizdeki damlacıkları da yok etmemiz çillenmenin önüne bir adım daha geçmemize yardımcı olabilir.

Ultraviyole ışınlarına cildi direkt olarak maruz bırakan solarium ise ciddi bir çillenme kaynağı!

Kızıl saçlı ve yeşil gözlü kişilerde daha çok görülen çillenme, ilerleyen yaşlarda özellikle ellerde ortaya çıkıyor.

Çillenmenin en büyük düşmanı solaryum! Haberi 1748 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar

YORUM YAZIN