Epidural anestezi (ağrısız doğum)

Anne ve Çocuk | 20 Mayıs 2011 14:34

Epidural anestezi (ağrısız doğum)Epidural anestezi (ağrısız doğum) Haberi 2539 Kez Okundu.

Epidural anestezi (ağrısız doğum) kimlere uygulanmaz ve bebeğe zarar verir mi?


Epidural anestezi (ağrısız doğum, prenses doğum) kimlere uygulanmaz, ağrısız doğum bebeğe zarar verir mi? Bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Epidural anestezi şu kişilere uygulanmaz:

Anne adayının epidural doğuma uygun olup olmadığı ilk önce gebeliği takip eden ve doğum sürecini izleyen kadın-doğum uzmanı tarafından söylenir. Sonrasında anestezist anne adayında anatomik ve sistemsel bir engel olup olmadığını inceleyip karar verir. Anestezist tarafından omurga şekli incelenir ve buna göre anestezinin uygun olup olmadığına karar verilir.
Aktif kanaması olan, trombosit sayısı düşük, anestezik maddelere alerjisi bulunan, hipertansiyonu olan anne adaylarına anestezi uygulanmaz.

Ağrısız doğum bebeği etkiler mi?

Yapılan incelemeler epidural anestezi yönteminin bebeği olumsuz bir şekilde etkilemediğini göstermektedir.
Ağrısız doğumun yan etkileri..

En çok görülen yan etki hipotansiyondur. Hipotansiyonu önlemek için anestezi öncesinde serum takviyesi yapılmalıdır ve anesteziden sonra tansiyon sürekli takip edilerek önlem alınır.

Anestezik ilaçlarının spinal sıvı içerisine verilmesi halinde ani tansiyon düşmesi, motor liflerde uyuşma ve geç dönemde şiddetli baş ağrıları görülebilir.

Epidural anestezinin beyin ve kalp dolaşımın çok fazla ilaç kullanılmadığı sürece herhangi bir yan etki görülmemektedir. Nöbet şeklinde kasılmalar, ritim bozuklukları meydana gelir. Felç çok az görülür.

Epidural anestezi uygulaması ikinci evreyi uzatabilir ve bu çok sık görülmektedir. Bu durum gebenin etkili ıkınmasının azalmasıyla ilgilidir. Evre çok fazla uzadığı takdirde vakum uygulaması gerekebilir.

Çok seyrek, anestezi sonrasında küçük tuvalet yapmakta geçici zorluk meydana gelir.

Epidural anestezi (ağrısız doğum) Haberi 2539 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar

YORUM YAZIN