Evinizde pedikür ve sağlıklı ayaklar

Güzellik | 20 Mayıs 2011 16:34

Evinizde pedikür ve sağlıklı ayaklarEvinizde pedikür ve sağlıklı ayaklar Haberi 2567 Kez Okundu.

Evde sadece 30 dakikada bakım yapabilirsiniz. Yaz özgürlük elemek. Tüm mevsimi açık ayakkabı ya da terliklerle geçiriyorsunuz Peki, ayak sağlığına ve güzelliğine yeteri kadar önem veriyor musunuz?


Ayak sağlığını ve güzelliğini korumanın en etkili yollarından biri pedikür yaptırmak. Özellikle açık ayakkabı giymeye başlamadan önce ayaklan temel bir bakımdan geçirmek şart. Bunun için kuaförde pedikür yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Yalnız işlem sırasında kullanılacak olan aletlerin iyice sterilize edilmiş olmasına özen göstermelisiniz. Hatta, mümkünse kişisel aletlerinizi yanınızda götürüp onlarla yapılması konusunda ısrar edebilirsiniz.

Eğer pediküre bütçe ayırmadan, güvenli ve temiz bir şekilde evde kendiniz pedikür yapmak isterseniz önerilerimize göz atın. İşte adım adım pedikürün ipuçları...

1) Ferahlatıcı ayak banyosu (15 dakika)

Ayak bakımı yapmanın en iyi zamanı banyo sonrasıdır. Çünkü banyo esnasında sıcak suyun da etkisiyle tırnak etleri ve deri iyice yumuşar. Bu da, pedikür işlemini kolaylaştırır. Banyodan sonra ayaklarınızı 10 dakika süreyle, ılık suda bekletebilirsiniz. Hatta, bu suyun içine 5 yemek kaşığı lavanta atarak, yorgun ayaklarınızın dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra ayaklarınızı sudan çıkarın ve hafifçe kurulayın. Şimdi sırada ponza taşıyla topuğu ve ayağın tabanını ovmak var... Ponza taşını topuğunuzun arkasından altına doğru aşağıyukarı iyice sürtün. Deriniz düz ve pürüzsüz bir görünüm kazanıncaya kadar, 5 dakika süreyle bu işlemi yapmaya devam edin. Bu sayede ayağınızdaki ölü deriden kurtulmuş olacaksınız.

Sonra diğer ayağınıza geçin. Yalnız tahrişlere yol açmamak için cildin hassas olduğu bölgeleri ovmaktan kaçının. Ponza taşını büyük marketlerde ve semt pazarlarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu temizliği yaptıktan sonra ayağınızı lavantalı suda iyice yıkayın. Ve tekrar kurulayın.
2) Şimdi sıra törpüde...(5 dakika)

Yumuşayan tırnaklan isteğinize göre küt ya da yuvarlak biçimde tırnak makasıyla nazikçe kesin. Yalnız tırnaklannızı keserken hepsinin aynı uzunlukta olmasına özen gösterin. Ayrıca, tırnakların yanlarını çok derin bir şekilde kesmemeye dikkat edin. Çünkü bu, ileride tırnağınızın etinize batmasına sebep olabilir. Daha sonra tırnaklannızı törpüleyin. Eğer kalın bir törpü tercih ederseniz, törpüleme işlemi sırasında tırnağınızın yanlışlıkla zarar görmesini engellemiş olursunuz. Kozmetik marketlerinde satılan bazı özel törpülerle, tırnağınızın üst kısmını da törpüleyerek, ölü deriyi atabilirsiniz. Bu işlem sonrasında tırnağınız daha parlak ve pürüzsüz görünecektir.
3) Tırnak etlerini keserken...(10 dakika)

Törpüleme işleminin ardından ayaklarınızı ılık suyla yıkadıktan sonra, tırnak etlerinizi kesmeye başlayabilirsiniz, önce ince bir tahta çubuk yardımıyla etlerinizi tırnağınızın başlangıç noktasına doğru itin. Daha sonra ince bir makasla tırnak etlerinizi hafifçe kesin. Herhangi bir enfeksiyona meydan vermemek için tırnaklarınızın üzerine alkol ya da birkaç damla limon kolonyası damlatın.

Şimdi ayaklarınıza ve tırnaklarınıza masaj yaparak nemlendirici losyon uygulayabilirsiniz. Pedikürde son adım ise, tırnaklannıza istediğiniz renkte bir oje veya cila sürmek. Ayak parmaklannızın arasına minik pamuklar yerleştirirseniz, ojelerinizin bozulmasını engellersiniz.

4) Bakım için özel maske (10 dakika)

Eğer tırnaklarınızın ve tırnak etlerinizin çok sert ve yıpranmış olmasından şikâyetçiyseniz, pedikürün dışında özel bir bakım uygulayabilirsiniz. Bunun için derin bir kabın içinde bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı zeytinyağını iyice karıştırın. Bu karışımı, parmaklarınızı içine batırıp, tırnak diplerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra ayağınıza pamuklu bir çorap geçirin ve gece boyunca çıkarmayın. Uyandığınızda tırnaklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Evinizde pedikür ve sağlıklı ayaklar Haberi 2567 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar

YORUM YAZIN