Gebelik döneminde cinsel ilişki

Anne ve Çocuk | 19 Mayıs 2011 16:29

Gebelik döneminde cinsel ilişkiGebelik döneminde cinsel ilişki Haberi 1781 Kez Okundu.

Gebelik döneminde cinsel ilişki


Gebe kadınların hamilelik öncesinde ve hamilelik döneminde en çok merak ettikleri konulardan biri de cinsel hayatlarının nasıl olması gerektiği konusudur. Çünkü özellikle gebelik döneminde ister istemez cinsel ilişki durumlarında bir değişiklik olmaktadır.

Bu çoğunlukla gebe bayanın fiziksel ve ruhsal durumundan kaynaklanmaktadır. Gebelik ilerledikçe çiftler cinsel, bedensel ve duygusal ve psikolojik olarak bir takım karışıklıklar yaşamaktadırlar.

Genellikle gebeliğin ilk 3 ayında cinsel istekte bir azalma, ortadaki 3 ayda bir artış ve son 3 ayda yine bir azalma olmaktadır. Çiftlerin az bir kısmında ise cinsel istek tamamen yok olabilmektedir.


Dolayısıyla gebelik döneminde çiftlerin cinsel hayatları ister istemez etkilenebilmektedir. Çünkü birçok olumsuz faktör bu konuda rol oynamaktadır.

Bu faktörlerin başlıcaları;

- Kendinizi yorgun hissetmeniz

- Mide bulantılarınız ve kusmalarınız

- Vücudunuzun görüntüsünün değişmesi

- Memelerinizdeki gerginlikten dolayı ağrı ve sızı hissetmeniz

- Cinsel birleşme sırasında kanama olma ihtimali

- Hamile kadının cinsellik konusunda isteksiz tavrı.

- Cinsel ilişkinin kadın ve erkek tarafında ikinci plana itilmesi.

- Cinsel birleşmenin bebeğe zarar verebileceğini düşünmek ( Normal gebeliklerde cinsel birleşme böyle bir sonuca yol açmaz )

- v.b.

Bu dönemde önemli olan çiftlerin birbirine karşı daha anlayışlı, daha sabırlı, şevkatli olmalarıdır. Ayrıca her zamankinden daha çok bir birbirlerini sevmeli ve gerekli saygıyı göstermelidirler. Özellikle baba eşinin bu dönemdeki durumunu iyi kavramalı ve eşine daha fazla destek olmalıdır. Bu şekilde bu dönemi daha rahat atlatmak mümkündür.

Gebelik döneminde cinsel ilişki Haberi 1781 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar

YORUM YAZIN