Gelinlik seçimi

Moda | 10 Aralık 2010 13:42

Gelinlik seçimiGelinlik seçimi Haberi 2171 Kez Okundu.

Gelinlik seçerken nelere dikkat edilmelidir...


1. Düğün tarihi belirlenir belirlenmez ilk akla gelen, en özel ve en güzel gelinliğin nereden, nasıl bulunacağı. Gelinler, her zaman kendilerini prenses gibi hissetmek isterler. Bunlardan birincisi kiralık, ikincisi ise özel yaptırmaktır.
2. Gelinlik almak için yola çıkmadan önce abiye ve gelinlik yapan firmaların kreasyonlarını ve fiyatlarını gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Ön araştırma her zaman iyidir. Mali olarak kandırılmazsınız , yeni fikirlerde edinmiş olursunuz.
3. Düğün gününüzde, gelinliğinizle güzel görünmek kadar rahat da olmanız çok önemli. Bu demek oluyor ki gelinliğiniz üzerinde herhangi bir buruşturma, çekme, sıkma yapmadan gelinliğinizi seçmeniz ya da diktirmeniz gerekiyor. Gelinliğin içine giyin içi çamaşırları da çok önemlidir.
4. Alışverişe çıkmadan önce iyi düşünün sadece güzel görünmeniz aklınızda olmasın. Almak istediğiniz kolye, bilezik ve gerdanlık için bile bedeninize uygun olanı seçin.
5. Tabiî ki de iki türlü gelinlik sahibi olabilirsiniz. Kiralayarak veya satın alarak. Kiralık ya da satılık olarak, 150 YTL'den başlayıp 15 bin YTL'ye kadar gelinlik bulabilirsiniz. Bazen de bu gelinlik fiyatları daha da yukarıya doğru çıkabilir. Eğer kendiniz diktirecekseniz diktireceğiniz terziyi önceden tanımanız iyi araştırmanız gerekir.
6. En iyi gelinlik, onu kullanacak gelin adayının bedenine uyumlu olarak tasarlanmış gelinliktir. Gelinliklerdeki bu kadar büyük fiyat farkı, kumaş, dikiş, ve süslemelerde kullanılan malzemelerdir. Gelinliğin en önemli unsuru dikimidir , dikiş kalitesidir.Kullanılan malzemenin kalitesidir.
7. Ayrıca seçtiğiniz gelinlik modelinin düğün konseptiyle ve diğer tüm detaylarla uyumlu olması da gerekir.
8. Gelinlikler genelde mat, parlak, kristal , düz kesimli, kırık beyaz ve inci beyaz kumaşlardan yapılır. Gelinlikler kapalı (tesettürlü) ve dekolte olmak üzere iki ana kısımdan oluşur. Gelin adayları yüzlerce gelinlik arasından kendilerine yakışan gelinliği seçmeye özen göstermeleri gerekir.
9. Gelinlik kiralarken, alırken, yaptırırken mutlaka yanınızda bir kaç kişi sizinle beraber

olmalıdır. Sizin göremediğiniz veya farkında olmadığınız hataları onlar size gösterirler. Yanınızdaki kişiler veya gelinlik tasarımcılarının uyarılarını dikkate alın.

10. Gelinlik alırken toplu (kilolu) bayanlar, fildişi beyaz giymekten kaçınmalıdırlar, hafif kırık beyaz, krem renginin değişik tonları ve vücudu ortadan ikiye ayıran bir model, ilave edilmiş yakalar ya da uzun bir fular, daha renkli veya dikkat çeken (tülden veya satenden) bir eşarp modeli olabilir. Farklı gelinliklerin insanların dikkatlerini her zaman başka yöne çektiği görülmüş ve ispatlanmıştır.
11. Göbeğinden şikayetci olan gelinler ise genellikle çan etek biçimindeki gelinlikleri seçmelidirler.
12. Boyu kısa hanımlar ise V yakalı ya da V kesimli gelinlik giymesi gerekir.
13. Gelinin genel görünüşüne göre çok ince (zayıf) ve uzun hanımlar için kabarık etekli modelleri tercih etmelidir.
14. Uzun boylu gelinler ise ayakkabısının uçlarını gösterecek gelinlik seçmelidirler.
15. Gelinlik seçimini yaparken vücut şeklinize göre, mekana göre ve bulunduğunuz çevrenize göre gelinlik tercihlerini de okumanızda fayda vardır.

Gelinlik seçimi Haberi 2171 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar

YORUM YAZIN