Kalıcı Dövmelerde Kanser Riski

Sağlıklı Yaşam | 01 Haziran 2011 13:24

Kalıcı Dövmelerde Kanser RiskiKalıcı Dövmelerde Kanser Riski Haberi 1988 Kez Okundu.

Dövme mevzusu ciddi bir iş o yüzden tıbbi boyutunuda önemsemek gerekiyor. Dövme hakkında sağlık açısından merak ettiklerinizi mutaka bir uzmana danışın.


Dövmede kanser ihtimali var mıdır? Yara izlerini kapatabilir miyiz? Kimler dövme yaptıramaz gibi soruları Dermatologlar tarafından incelenen konulardır.


Öncelikle dövme yaptırmaktan daha acı veren bir hadise var ki o da sildirme işlemleri o yüzden siz yaptırmadan önce birde işin sağlık boyutuna bir göz atın.

Aids, Hepatit C, Hepatit B gibi bulaşıcı viral enfeksiyonlarin dövme yapılırken bulaşma riski vardır. Bu yüzden dövme yapılan yerlerde hijyen çok önemlidir.


Dövme silme işlemi lazerle gerçekleştirilir. Derinin altındaki boyaları emen hücrelerin tahrip edilmesine dayanır.


Dövme yapımı sırasında tahribata uğrayan dokular iltihabı reaksiyonlar gösterir. Yeterli hijyen sağlanmadığında ciddi cilt sorunlarına neden olur.

Çocuk yaşlarda yaptırılan kalıcı dövmeler, ilerde cilt kanserine neden olmaktadır.

Dövmelerin silinmesi isteğiyle uygulanan cerrahi uygulamalarından bir yöntemde cerrahi olarak derinin kesilmesiyle olur veya dermabrazyon denilen dövmenin bulunduğu deri bölgesinin traşlanması işlemidir. Bu işlem cilt üzerinde büyük yaralara neden olur.

Kalıcı Dövmelerde Kanser Riski Haberi 1988 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar

YORUM YAZIN