Makyajda bu hatalara düşmeyin!

Güzellik | 21 Mayıs 2011 20:08

Makyajda bu hatalara düşmeyin!Makyajda bu hatalara düşmeyin! Haberi 2082 Kez Okundu.

Doğal görünen makyaj en güzelidir. Yüzünüzde bir maske ile dolaşmak istemezsiniz.


1. Çok fazla (ya da çok az) makyaj yapmak
Makyajınız zamana ve yere uygun olmalıdır. Gündüz market alışverişine giderken yaptığınız makyajla gece yemeğe giderken yaptığınız makyaj arasında bir fark olmalı. Yüzünüzü biraz renklendirmek günlük kullanım için daha iyi bir seçenektir. En iyi ve en az makyaj için; güzel bir nemlendirici, göz altı kremi, pembeleştirici kullanın. Kirpiklerinizi kıvırın ve dudaklarınıza parlatıcı sürün.

2. Renklerinizi, ürünlerinizi ve tekniğinizi güncellememek
Hala ilk makyaj yapmaya başladığınızda kullandığınız maskarayı, kalemi ve parlatıcıyı mı kullanıyorsunuz? Eğer cevabınız evetse hemen yeni ürünler almaya gitmelisiniz. Nasıl hangi pantolonun moda olduğunu dikkate alıyorsanız makyaj trendlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu her sezon bütün makyaj malzemelerinizi değiştirmeniz gerekiyor demek değildir yada podyumdaki modeller kırmızı ruj kullanıyor diye kullanmak zorunda değilsiniz. Kendi trendinizi oluşturmak için yollar yaratabilirsiniz. Böylece gardırobunuz kadar yüzünüzde modaya uygun olacaktır.

3. Yanlış renk fondöten kullanmak
Mükemmel bir cilde ve makyaj tekniğine sahip olabilirsiniz ama cildinizin rengine uymayan bir fondöten kullanıyorsanız bunun sonuçları berbat olabilir. Cildinize tamamen uyan bir renk tonu seçtiyseniz mükemmel bir görünüme sahip olmanız çok kolay olacaktır. Doğru rengi bulmak için teninize uygun olduğunu düşündüğünüz üç tane ürün deneyin. Ayrıca seçtiğiniz renk tonunun bir açığı ve bir koyusunu da test edin. Makyaj ürünü satın almaya giderken yüzünüzde makyaj olmamasına özen gösterin. Seçtiğiniz üç renk fondöteni yanağınızla boynunuz arasında kalan bölüme sürün. Ve size en uygun olanını alın.

4. Kaşlarınızı cımbızla almak (ya da yoksaymak)
Kaşlarımız yüzümüzdeki önemli bir bölümdür. Eğer güzel bakılırsa gözlerinizi ve bütün görünüşünüzü değiştirebilir. Kaşlarınız kontrolden çıkmışsa bir profesyonele gitmenizi tavsiye ediyoruz. Sizin tanıdığınız yoksa arkadaşlarınızdan referan alın. Yapılabilecek en kötü şey kaşları fazlasıyla almaktır. Yaşlandıkça kaşlarımız seyrekleşir ve genç yaşlarda kaşımızı çok alırsaki belki bir daha asla gür çıkmazlar.

5. Bir kerede gökkuşağı gibi far sürmek
Aldığınız far setinin içinde birkaç renk bulunması bir kerede hepsini süreceksiniz demek değildir. Makyaj uzmanlarına göre bir kere de üçten fazla renk kullanılmamalı. Bu 3 rengin en koyusunu göz kapağınızın en üstü ve en altına, en açığını kaşınızın olduğu bölüme ve orta renkte olanla da göz kapağınıza gölge vermelisiniz. Günlük kullanım için ise açık bir renk tercih edin ve onu sürün.

6. Cildinize özen göstermemeniz
Makyajınızın güzel görünmesi için öncelikle cildiniz ile ilgilenmelisiniz. Eğer cildinizle ilgilenmiyorsanız yaptığınız makyaj mükemmel durmayacaktır. Kuru bir cildiniz varsa makyajdan önce iyi bir nemlendirici yada yağ kullanın. Cildiniz yağlı ise, yağ emici bir yüz temizleyici ile yüzünüzü yıkayın ve yağsız bir losyon kullanın. Cildinizin yağlı görünmesini engelleyin.

7. Cildinize uygun olan makyajı yapmamak
Doğru makyaj formülleri kullanmak cildiniz açısından önemlidir. Cildiniz kuru ise, pudra ve allık kullanmayın. Kremli formüller daha iyi olacaktır. Yağlı bir cilde sahipseniz yağsız pudra ve sıvılar kullanmalısınız. 40 yaşına gelene kadar yağlı bir cilde sahip olmuş olabilirsiniz ama doğru formüllerle cildinizin kuru cilt tipine yönelmesini sağlayabilirsiniz.

8. Makyajınızla uyumak
Makyaj yapmaya vakit buluyorsanız onu çıkarmak için de vakit bulmalısınız. Bütün gece makyajınızın yüzünüzde kalması gözeneklerinizin tıkanmasına neden olur buna ek olarak makyajınızı çıkarmıyorsanız cildinize yeteri kadar ilgi göstermiyor, temizleme ürünlerini kullanmıyorsunuz demektir. İlk olarak gözünüzdeki makyajı temizlemek için göz pamuğu kullanın. Daha sonra da yüz temizleme jeli yardımı ile makyajınızı çıkartın.

9. Yüzünüzdeki tek bölgeye fazla ilgi göstermeniz
Yüzünüzdeki tek bölgeyi iyileştirmek ile abartmak arasında ince bir çizgi var. Mesela göz makyajınızı abartırsanız insanlar güzel gözlerinize bakmak yerine aşırı göz makyajınıza dikkat ederler ve bunu istemezsiniz. Püf nokta gözlerinize daha fazla özen gösterip yüzünüzün diğer kısmına da hafif bir makyaj yapmaktır. Örneğin; dudaklarınıza dikkat çekmek istememeniz hiç birşey sürmeyeceksiniz demek değildir. Şirin, doğal bir parlatıcı ile güzel bir görünüm sağlayabilirsiniz.

10. Dudaklarınızın dolgun gözükmesi
Dudaklarınızın dolgun görünmesi ama gülünç durmaması için ilk önce parlatıcı sürün ardından da dudaklarınızın üzerinden kalemle geçin. Ama ince bir çizgi çekin ki fazla abartılı gözükmesinler. Amaç dudaklarınızı silikon yapılmış gibi göstermek değil sadece doğal bir dolgunluk kazandırmak.

11. Uyuşmayan kontur çekmek
Yanaklarınızı daha canlı göstermek ya da belirgin bir burun için koyu renkli allık kullanmak profesyonellerin filmler ve fotoğraf çekimleri için uyguladığı bir hiledir. Bütün dünyada işe yarayan bir tekniktir. Makyaj tekniğinizin ne kadar iyi olduğu önemli değildir çünkü koyu bir allığın yüzünüzde ışıl ışıl durmaması neredeyse imkansızdır özellikle gün ışığında. Sevimli görünmek yerine mükemmel özellikleriniz ortaya çıkartan yumuşak bir makyaja odaklanın.

12. Kapatıcı kullanmayla kapatmayı karıştırmayın
İkisinin de aynı amaçla kullanıldığı düşünülebilir ama ikisi arasından çok büyük fark var. Kapatıcılar gözlerinizin altındaki halkaları kapatmak ve cildinizi parlatmak için kullanılır. Kapatıcaların kremsi özelliğe sahip olması ve fondöten renginizden bir yada iki renk açık olmalıdır. Kapatmak ise yüzünüzdeki lekeleri kapatmak için kullanılır ve fondöteninizle aynı renkte olmalıdır. Aslında yüzünüzü mükemmel bir şekilde kapatmak istiyorsanız fondöteniniz iki kat olmalıdır. Küçük bir fondöten fırçası kullanın ve kapattığınız kısma sürün ve en son pudra ile tamamlayın.

Makyajda bu hatalara düşmeyin! Haberi 2082 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar

YORUM YAZIN