Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Güzellik | 01 Haziran 2011 11:08

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Haberi 2709 Kez Okundu.

Saç bakımının en önemli unsuru saçımızı doğru yıkamak, kurutmak ve taramaktır.


Saçlarımızın düşündüğünüzden daha nazik ve kırılgandır. Saç bakımının püf noktaları ve saç bakım ürünleri önerileri Yüksek Topuklar’da!


Saçlarımızı bir bezelye tanesi büyüklüğünde şampuanı avucumuza döktükten sonra elimize yaydıktan sonra tüm saçımıza eşit miktarda elimizle dağıtırız.İyice köpürdükten sonra durularız. Bu arada yıkandığımız suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. Çok sıcak su saçımızı yıpratır. Saç derisini kurutabilir. İkinci defa şampuanlamak istiyorsak elinize aldığınız az miktarda şampuanı saç uçlarından başınıza doğru yumuşak hareketlerle yayın 1,2 dakika beklettikten sonra durulayın. Şampuandan fayda sağlamak için 1-2 dakika bekletmek iyi olacaktır.

Yıkama işleminden sonra sıra saçımızı kurutmaya geldi. İlk önce havlu ile saçımızın nemini almalıyız ancak sert hareketlerle saçımızı kurutmak doğru değildir. Saçın çabuk kırılmasına yol açar. Saçımız nemliyken saç toniği ve saç uçlarına durulanmayan saç kremlerinden sürerek saçın kurutulmadan ve tarama işleminden zarar görmesini engellemiş oluruz

Kurutma makinesi ile kurumak için en az 30 cm uzaktan kurutmalıyız. Tararken saçımıza uygun tarağı seçmek önemlidir. Uzun ve dalgalı saçlar için geniş taraklar kullanmalıyız. Saçlar uçlardan başlanarak taranmalıdır. Kıvırcık saçları taramak zor olabildiğinden fön suyu dediğimiz nemlendirici ve saç acıcı sprey kullanmakta fayda vardır. Ahşap taraklar saç için uygun tercihtir.

Her tip saçın aynı cildimiz gibi bakıma ihtiyacı vardır. Saç türümüze göre şampuan ve besleyici ürünler uygulamak zaman zaman evde yapacağımız bitkisel saç maskeleri ile saçımızı koruyabiliriz.

Boyalı Saçlar: Boyadığımız ya da Kuaför de boyanan saçların her daim özenli bakıma ihtiyacı vardır. Bitkisel Boya ile boyatsak bile saçımız yıpranır. Dolayısıyla boyalı saçların saç kremi kullanması ve boyalı saçlara uygun şampuan ve renk koruyucu ürünler kullanmalarını tavsiye edebiliriz. Böylece saç renginiz daha kalıcı olacaktır.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar: Saç derisini besleyecek ve güçlendirecek Saç toniği ve nemlendirici maskeler kullanmak faydalı olacaktır. Durulanmayan saç serumu saç uçlarına uygulamak saç kırıklarının düzelmesine faydalı olacaktır.

Kepekli Saçlar: Saçlarda zaman zaman stres, beslenme, kirlilik ve cilt sorunları, uzun süreli ilaç kullanımda sıklıkla görülmektedir.
Kepekli saçalarınız varsa saç deriniz ile ilgili bir hastalık olup olmadığını öğrenmek için bir Cilt Uzmanı doktora danışmakta fayda vardır. Zaman zaman görülen bir sorun da stresin saçımızda büyük etkileri vardır. Özellikle kuru cilt ve yağlı ciltlerde görülür. Saç derinize uygulayacağınız saç losyonu ve kepeğe karşı etkili bir şampuan kullanmak faydalı olacaktır.

Ayrıca sirke kepeğe iyi gelir. Bir ılık su dolu bir kaba yarım kahve fincanı sirke ile saç diplerinize firiksyon yapabilirisiniz.

Yoğun dökülen Saçlarınız varsa saçınıza dökülme karşıtı şampuan ve serum kullanmak ve badem yağı ile saç diplerinize masaj yapmak oldukça etkili olacaktır.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Haberi 2709 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar
06.12.2013, 17:38:27 / yeliz
selam. Saçlarım konusunda çok hassas olduğum için her ürünü kullanamıyorum. Arkadaşımın ve eczacımın önerisi ile geçen gün eczaneden Profein şampuan ve serumunu aldım. Çok memnun kaldım. Şu ana kadar kullandığım en iyi bitkisel ürün. 


YORUM YAZIN