Vajinal enfeksiyonlar

Anne ve Çocuk | 20 Mayıs 2011 14:46

Vajinal enfeksiyonlarVajinal enfeksiyonlar Haberi 2055 Kez Okundu.

Vajinal enfeksiyonlar: Rahim ağzı yaraları ve servikal erozyon (servikal erezyon)


Vajinal enfeksiyonlardan biri olan rahim ağzı yarası nedir, neden olur? Rahim ağzı yarasının belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Vajinal enfeksiyonlardan korunma yolları ve rahim ağzı yarası..

Bu hastalığa halk arasında rahim ağzı yarası derler. Bu sorun bayanların büyük kısmında gözükür, tıp dilinde bu hastalığın adı servikal erozyondur. Hastalık rahim ağzının iltihaplanarak epitelyum hücrelerin kaybolmasına yol açar böylece endoservikal hücreler transformasyon bölgesine doğru ilerler. Bunun sonucu olarak enfeksiyon, kanamalar ve yaralar oluşur.

Yara oluşumunda yaş ve doğum sayısının bir etkisi yoktur, herkeste görülme ihtimali olan bir kadın hastalığıdır. Bu hastalık ektropion (rahim kanalı dışa dönmesi) ile karıştırılmaktadır.

Rahim ağzı yarası nedenleri

Genel olarak enfeksiyonlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Sebep olan enfeksiyonlar Klamidya, trikomonaz, gonore‘dir. Bunların mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir aksi takdirde rahim ağzı yarasına sebebiyet vermektedirler.
Diğer etkili faktörler ise sık cinsel ilişki, hormonal değişikler ve kullanan ürünlerdeki kimyasallar. Genel olarak penisin veya tampon kullanımının risk oluşturduğu düşünülse de hastada etkili olan faktör tespit edilemez.

Rahim ağzı yarası belirtileri

Genel olarak belirtileri hissedilmez sadece jinekolojik muayenede ortaya çıkar. Fakat yinede genel olarak rastlanan bir belirtisi vardır buda devamlı olan kokusuz ve kaşıntı yapmayan akıntılardır. Bazı hastalarda yaralar büyük olduğu için arada sırada kanamalar bazen ilişki sırasında kanama görülmektedir. Ayrıca rahim ağzı yaraları kısırlığa kadar giden sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir eğer tekrarlayan ve çok miktarda akıntınız varsa doktorunuza başvurunuz, rahim ağzı yarası olabilir.

Vajinal enfeksiyon (servikal erozyon, rahimde yara) tanısı nasıl konur?

Tanı için jinekolojik muayene uygulanır. Tanı için genel olarak smear testi uygulanır, fakat kanalı hastalarda veya büyük yaralarda kolpokopik yöntem veya biopsi yöntemleri uygulanır.

Vajinal enfeksiyonlar Haberi 2055 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar

YORUM YAZIN