Yenidoğan sarılığı tedavisi

Anne ve Çocuk | 20 Mayıs 2011 15:41

Yenidoğan sarılığı tedavisiYenidoğan sarılığı tedavisi Haberi 1918 Kez Okundu.

Yenidoğan sarılığı tedavisi


“yeni doğan sarılığının”, bebeklerin kanındaki bilrubin maddesinin artması nedeniyle oluşan bir hastalık dır.
Bu seviye fazla artmadan bebek, ebeveynler tarafından hemen doktora götürülmeli ve anne bebeğe bol bol süt vermelidir. Bu süre genelde her 5 dakikada bir olmalıdır.

Bu sarılık sadece yeni doğan bebeklerde görülen bir sarılıktır; ve Türkiye’de yeni doğan her 10 bebekten 6’sının bu hastalığa yakalandığı araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir ki bu da ebeveynlerin daha dikkatli olması anlamına gelmektedir. Zira bilrubin seviyesinin aşırı derecede artması sonucunda bu durum bebeğin beyninde kalıcı bir hasara davetiye çıkarabilir.

Bilirubin denilen bu maddenin, “önce göz akında sonra da ciltte birikmesiyle” göz ve cildin sarımsı bir renk alarak kendini belli eder.


Zihinsel özür bırakabilir

Bebeklerde görülen fizyolojik sarılık ile “ yeni doğan” sarılığının karıştırılmaması gerekir. “fizyolojik sarılık” normal zamanında doğan bebeklerde bir haftayı, erken doğan bebeklerde iki haftayı geçmez ve bebek için tehlikeli olmayan bir hastalıktır. Yeni doğan sarılığı ise tehlikesi olan ve ancak kandaki bilirubin düzeylerine bakılarak kesin bir şekilde ayırt edilebilen bir hastalıktır. Bu amaçla ebeveynlerin bilirubin ölçümünü yapan merkezlere gitmesini öneriyoruz.

Yeni doğanlarda, kanda bulunan bilirubin maddesi fazla yapılır ve vücuttan atılımı ise yavaştır, bu da kanda yüksek oranda birikmeye neden olur.

Yenidoğan sarılığı tedavisi Haberi 1918 Kez Okundu.

Yapılan Yorumlar

YORUM YAZIN